Angelų muziejus kviečia užeiti, pažinti ir pajusti per amžius žmogų lydinčių angelų pasaulį, įsiklausyti į savo sielą, kurioje lemtingais momentais prabyla ir Angelo sargo balsas. Kultūrininkė Beatričė Kleizaitė-Vasaris, 2010 metais padovanodama savo sukauptą angelų kolekciją, Anykščius paskelbė Angelų miestu. Pasak kunigo Justo Jasėno, pasekusio ponios Beatričės pavyzdžiu ir dovanojančio muziejui angelus, „Ėmė ir suskrido daugybė – miriadų miriadai angelų <…>. Nusileido jie į kalvotąsias Anykščių platumas, ir dabar jau čia apsigyvens. Gal jie įsikurs ir mūsų gyvastyje, mūsų kasdienybėje? Būtų gerai, gal tuomet ir mūsų žingsniai, ir mūsų pastangos sutvirtėtų? Reikės bendradarbiauti nuo šiol su tais Dievo siųstaisiais. Gal jie padės kūrybiškai gyventi, nesipykti, nerungtyniauti, bet vieni kitiems pagelbėti, paremti, ranka rankon dirbti, džiaugtis, be jokių prieskonių ramiai žvelgti į akis šalia esančiam. Galėjo jie įsikurti ir kokiame kitame mieste, bet kad jie savo sparnais ir pačiu buvimu apkabino Anykščius – Dangaus dovana, tik dar labiau sustiprinanti tai, ką puoselėjame, tai, ką saugome, tai, ką kilnaus ir gražaus ateityje sukursime <…>. Tegul dabar ir angelai būna, klesti, matom mes juos, matys ir kiti, ir gal bus geriau.“

Beatričės Kleizaitės-Vasaris angelų kolekcija

Angelų atvaizdais Beatričė Kleizaitė-Vasaris susidomėjo pirmaisiais metais po sugrįžimo į Lietuvą (1989 m.). Tuomet su Jurga Ivanauskaite davė interviu laikraščiui „Šiaurės Atėnai“ ir pirmą kartą prabilo apie angelus. Po to Jurga jai padovanojo Jono Daniliausko tapytą paveikslą „Angelas, suklupęs prieš moterį“. Paveikslo dažai dar buvo neišdžiūvę, bet Jurga Ivanauskaitė įtikino savo mokytoją, kad šis kūrinys Beatričei būtinai reikalingas (šį vienintelį kūrinį ponia Beatričė pasiliko sau). Antrasis angelas atkeliavo iš Ignalinos. Jaunas, puikus medžio drožėjas Gintaras Černius, perskaitęs minėtą interviu laikraštyje „Šiaurės Atėnai“, išdrožė nuostabiai gražų angelą. Trečiasis angelas – senoji liaudies skulptūrėlė, atkeliavo iš kun. Česlovo Degučio, kuris tuo metu buvo Kulių klebonas. Paskui angelai pradėjo skristi iš draugų ir pažįstamų. Ypač daug padėjo architektas hab. dr. A. Miškinis iš Kauno. Jis antikvariatuose surasdavo liaudies skulptūrų ir jas perleisdavo kolekcionierei. Iš pradžių Beatričė Kleizaitė-Vasaris galvojo rinkti tik lietuvių liaudies meną, bet greitai savo nuomonę pakeitė. Ypač kai dailininkas Leonardas Gutauskas padovanojo mėlynąjį angelą, kurį jis pavadino „Kalėdų rytas“. Beatričė Kleizaitė-Vasaris pradėjo kalbinti dailininkus ir tautodailininkus, kad bent po vieną kūrinį padovanotų muziejui. Angelų muziejuje galime pasigėrėti Beatričės Kleizaitės-Vasaris padovanotais dailininkų Rimo Zigmo Bičiūno, Leonardo Gutausko, Simo ir Tado Gutauskų, Vytauto Igno, Aloyzo Stasiulevičiaus, Filomenos Linčiūtės-Vaitiekūnienės, Nijolės Smilgienės, Ramunės Vėliuvienės, Jūračio Zalenso, Astos Vasiliauskaitės, Leono Striogos kūriniais, lietuvių tautodailininkų Liudviko Ivaškevičiaus, Vytauto Liatuko, Arvydo Petrulio ir kt. darbais.

Angelų muziejaus veikla

Nuo pat Angelų muziejaus atidarymo ieškoma įvairių būdų pildyti kolekciją. Vis daugiau  meno kūrėjų muziejui padovanoja savo kūrinių. Ekspozicija pasipildė Arvydo Každailio, Valentino Ajausko, Igorio Kalinausko, Ričardo Ničajaus, Jono Tvardausko, Vytauto Ulevičiaus, Juozo Lebednyko, Arvydo Petrulio, Renės Gabdankienės, Viačeslavo Gibovskio, Rimantės Butkuvės, Henriko Zakarevičiaus,  Astos Vasiliauskaitės ir kitų menininkų sukurtais angelais.

Profesionalių menininkų Angelų kūrėjų plenerai Anykščiuose vyksta nuo 2011 metų.

2011 metais vyko angelų kūrėjų šventė „Angelas menininko kūryboje“. Plenere dalyvavo ir angelus kūrė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas skulptorius Leonas Strioga, tautodailininkai Pranas Petronis, Robertas Matiukas, Valdas Pelegrimas, Valentas Survila, Saulius Lampickas, Arvydas Petrulis, skulptoriai Kęstutis Krasauskas, Saulius Milašius, keramikės Lina Bekerienė ir Skaidrė Račkaitytė, metalo skulptorius Romualdas Inčirauskas ir dailininkė Virginija Juršienė.

2012 metais miesto šventės metu kvietėme pasivaikščioti „Menų taku“. Menininkų dirbtuvėlėse anykštėnai ir miesto svečiai galėjo pabendrauti su dailininkais: Ramune Grabauskiene, Petru Rakštiku, su visa kūrėjų šeima Eugenijumi, Svetlana, Aisčiu ir Kornelijumi Raugais, Asta ir Ligitu Keraičiais, Valdu ir Rūta Pelegrimais ir kitais menininkais. Keramikai kvietė savo rankomis sukurti žavų kūrinėlį – šios šventės prisiminimą. Angelų kiemelyje galima buvo stebėti kaip skulptorių rankose gimsta angelas. Angelus Anykščiams sukūrė skulptoriai Vladas Vildžiūnas, Mykolas Strioga, Leonas Strioga, Rimantas Zinkevičius, Mindaugas Būga, Artūras Makštutis ir kiti skulptoriai.

2013 metais surengtas tapytojų simpoziumas „Anykščiai – angelų miestas“. Visą savaitę Anykščiuose svečiavosi ir angelus kūrė Lietuvos dailininkų sąjungos nariai iš Vilniaus: Giedrė Riškutė, Valentinas Ajauskas, Arvydas Bagdonas,  Saulė Urbanavičiūtė, Ieva Bunokaitė, Emilija Gaspariūnaitė-Taločkienė, Laimutė Kozlovienė, Algirdas Gaižauskas. Simpoziume taip pat dalyvavo iš Klaipėdos atvykusi Egidija Brinkytė bei iš Kretingos į savo jaunystės miestą atvykusi Liuda Liaudanskaitė-Vyšniauskienė.

Tais pačiais metais vyko skulptorių pleneras „Angelas Anykščiams“, kuriame dalyvavo profesionalūs skulptoriai Algirdas Bosas, Marijus Petrauskas, Jonas Grunda, Gintaras Kamarauskas, Vygantas Vėjas, Juozas Budzinauskas. Jų sukurti darbai papildė Angelų muziejaus ekspozicijas ir iki šiol džiugina anykštėnus ir miesto svečius. Ypatingu plenero rėmėju tapo fotomenininkas Romualdas Rakauskas. Iš jo sodybos kieme vėtros nulaužto ąžuolo Vygantas Vėjas sukūrė angelą.

Surengta pirmoji kilnojama Angelų muziejaus eksponatų paroda – naujai sukurti angelai keliavo į tarptautinę parodą Valgos miestelyje, Estijoje.

Angelų muziejaus ekspozicija pildoma  meno kūrėjų, įstaigų, organizacijų ir pavienių asmenų dovanojamais angelais. Ji nuolat keičiasi, nes visi kūriniai, kuriuos norėtume eksponuoti, tiesiog nebetelpa. Atnaujinta ekspozicija pasipildė Vaidoto Žuko, Elenos Kniūkštaitės, Rūtos Jusionytės, Romualdo Pučeko ir kitų profesionalių menininkų kūriniais.

2016 metų vasarą surengta skulptūros miniatiūrų paroda „Angelų muziejus delne“, kurioje buvo eksponuota 20 kūrinių. Pasibaigus parodai didelė dalis kūrinių liko nuolatinėje ekspozicijoje, nes autoriai darbus padovanojo muziejui. Muziejus pasipildė Algirdo Mikučio, Jurgitos Bugailiškienės, Sergejaus Plotnikovo, Miglės Juršytės-Pakštalienės, Vitos Katavičiūtės, Jolantos Kvašytės, Akvilinos Kripaitytės, Vlado Kudabos, Ivan Pereginiec, Juozo Kavaliausko, Margaritos Milašienės, Kristinos Venslauskienės, Gedimino Žuklio, Jolantos Raupelytės-Balkevičienės ir kt. menininkų darbais.

Tais pačiais metais Angelų muziejus įsigijo Jono Daniliausko paveikslą „Angelas, bučiuojantis žemę“.  Tai lyg savotiška aliuzija į 1989 metais Jurgos Ivanauskaitės Beatričei Kleizaitei-Vasaris padovanotą  J. Daniliausko tapytą paveikslą „Angelas, suklupęs prieš moterį“, nuo kurio prasidėjo ponios Beatričės kolekcija.

2017 metais sukurtas edukacinis maršrutas „Surask… Angelų kelias Anykščiuose“. Miesto svečiai lanko Anykščius keliaudami „Angelų keliu“. Profesionalūs menininkai Osvaldas Neniškis, Marijus Petrauskas, Justina Kamarauskaitė, Indrė Milašiūtė ir kt. sukūrė angelus skirtingoms miesto ir rajono erdvėms: skulptūras, paveikslus, instaliacijas.

Tais pačiais metais Angelų muziejaus fondas pasipildė išskirtiniais eksponatais. Medalininkas Jonas Žukas padovanojo medalį „Utena“ ir nežinomo XVIII a. pabaigos meistro nukaltą žvakidžių kompoziciją su angelais.
Specialiai muziejui angelą sukūrė ir atvyko iš Italijos vienetinius darbus kuriantis juvelyras Franco Coccopalmeri. Svečias iš Italijos internete ieškojo informacijos apie angelus ir taip surado Anykščių angelų muziejų. Tai paskatino jį sukurti angelą muziejui. Kartu su juvelyru Anykščiuose lankėsi meno kritikas Andrea Del Castello. Jis muziejui padovanojo F. Coccopalmeri sukurtą Roccaraso miestelio simbolį – L’Angelo Custode. Antrojo pasaulinio karo metu visas Roccaraso miestelis buvo sugriautas, o bažnyčios griuvėsiuose išliko nuolauža su nepažeistu angelo atvaizdu. Šis angelas tapo miestelio simboliu.

Anykščių menų centro Angelų muziejus kreipėsi į Lietuvoje veikiančias užsienio ambasadas, prašydamas padovanoti po savo šalies angelą. Pirmieji atsiliepė ir apsilankė Italijos ambasadorius Stefano Taliani De Marchio su menininke Vittoria Lepore ir muziejui padovanojo „Mėlynąjį angelą“. Į kvietimą atsiliepė Rusijos ambasada, dailininkai Evgenij Pečerskij ir Liev Michailovič Šierstianoj ir padovanojo muziejui savo kūrinius.
Iš Anglijos kūrinius atsiuntė dailininkas Valerijus Bodiajus, Lenkijos dailininkė Eva Pohlke padovanojo paveikslą, Sigutė Chlebinskaitė padovanojo Mariaus Jonučio skulptūrų. Kunigas Justas Jasėnas padovanojo Alfredos Petrulienės, Juozo Lebednyko, Skaidrės Račkaitytės, tautodailininko Jono Tvardausko kūrinius. Simboliška, kad 25-asis kunigo muziejui padovanotas Jono Tvardausko angelas sukurtas 2010 metais, kuomet buvo atidarytas Angelų muziejus ir kunigas šventė 25-ąjį gimtadienį. Kun. Justas Jasėnas nuo pat Angelų muziejaus atidarymo yra aktyvus talkininkas ir rėmėjas, renkantis ir dovanojantis muziejui eksponatus.

Angelus muziejui sukūrė kūrybinių dirbtuvių „Surask… angelų kelias Anykščiuose“ dalyviai: Sakartvelo dailininkai Merab Pipia, Merab Epadze, Amiran Kuprava, anykštėnai Arūnas Vilkončius, Rita Juodelienė, Jūratė Vingrienė, keramikė iš Panevėžio Jūratė Kirtiklytė.

2018 metais Maduonos kraštotyros ir dailės muziejuje surengta Angelų muziejaus eksponatų paroda, skirta Maduonos miesto 92-ajam gimtadieniui.

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Vilniaus anykštėnas Antanas Stackevičius Angelų muziejui padovanojo 100 pašto ženklų iš įvairių pasaulio šalių, juose vaizduojami angelai. Anykščių krašto garbės ambasadorius Ukrainoje Virginijus Strolia Anykščių miestui padovanojo Ukrainos menininkų keramikės Veros Tomaševskos ir grafiko Aleksiej Fedorenko kūrinius.

Į Anykščių menų centro Angelų muziejaus kreipimąsi į Lietuvoje veikiančias užsienio šalių ambasadas atsiliepė Estijos ambasadorė Lietuvoje Jana Vanaveski ir menininkė Katharina Aus, kuri specialiai Angelų muziejui sukūrė angelą. Kūrinio sumanymas – galimybė užrašytą ar pasakytą savo svajonę „išsiųsti“ paslaptingajam Angelui į ausį.

Angelų muziejų labai dažnai aplanko į varžybas Anykščiuose atvykę imtynininkai, juos pakviečia sporto organizatorius imtynių treneris Arvydas Krikščiūnas. 2018 metais Lenkijos sporto klubas „Sobeski“ muziejui padovanojo angelą.

Anykščiai iš tikrųjų tampa Angelų miestu. Rajono vadovai, vykdami į kitas šalis, dovanų veža angelus iš Anykščių. Anykščiams partneriai taip pat dovanoja angelus. Į Anykščių koplyčią-Pasaulio anykštėnų kūrybos centrą atkeliavo Anykščių rajono savivaldybės partnerio Klecko rajono (Baltarusija) dovana – angelo skulptūra. Tai dovana Anykščiams ir anykštėnams Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga. Skulptūros autorius – privačios vieningos įmonės „RitualViktor“ direktorius Viktoras Khudavets. Kaip sakė pats autorius, identiška angelo skulptūra puošia ir Klecko miestą, taip siekiama įprasminti miestų partnerių Anykščių ir Klecko bendrystę.

2019 metais surengtos net trys kilnojamosios Angelų muziejaus eksponatų parodos: Zasa miestelyje įsikūrusiame amatų centre „Rūme“ (Latvija), Utenos kraštotyros muziejaus padalinyje Vytauto Valiušio keramikos muziejuje ir Dusetų dailės galerijoje. Atidarant parodas vyko menininkų susitikimai su vietos bendruomenėmis ir edukaciniai užsiėmimai.
Angelų muziejaus fondai pasipildė dailininkų Sigitos Jakutytės, Agnės Varpukevičiūtės, Giedrės Derenčienės, Ritos Krupavičiūtės, Artūro Maračinsko paveikslais, Alvydo Seibučio skulptūra ir Jolantos Šmidtienės kompozicija angelų tema. Vitos Žabarauskaitės, Stasės Medytės, Daliaus Dirsės, Andriy Petrovskyi (Ukraina) kūrinius padovanojo Angelų muziejaus mecenatas kunigas Justas Jasėnas. Skulptūras padovanojo keramikės Aldona Jonuškaitė-Šaltenienė ir Irutė Tumaitė.

Prieš pat Naujuosius metus Anykščiuose lankėsi rašytojo Antano Žukausko-Vienuolio anūkė Alma Paplauskas. Ji Angelų muziejui atvežė savo pačios sukurtą „Vilties angelą“ ir „Golfo angelą“ iš Šv. Andriejaus vienuolyno Kalifornijoje.
Angelų muziejus tapo vienu populiariausių lankytinų objektų Anykščiuose, pritraukiančių turistus iš Lietuvos ir užsienio.

2020 metais Angelų muziejus minėjo veiklos dešimtmetį. Vienas pagrindinių jubiliejinių metų renginių – Ukrainoje, Radomyslio pilyje įsikūrusiame Ukrainos liaudies ikonų ir antikvarinių daiktų muziejuje surengta paroda „Po angelo sparnu“. Ši paroda suteikė džiugių akimirkų Ukrainos žmonės, padėjo pajusti vienijančią angelų prasmę – globoti ir teikti viltį, ramiai gyventi visiems pasaulio žmonėms.

Angelų muziejus

Plačiau čia

Apie angelus

Plačiau čia

Angelai dailėje

Plačiau čia