Paskutinė galimybė išvysti pirmąją rašytinę tarptautinę sutartį Lietuvos istorijoje!
„Anno domini 1323 m. sutartis“ paroda veiks iki š. m. lapkričio 11 d.
Lapkričio 8 d. Anykščių koplyčioje (Vilniaus g. 36) vyko susitikimas ir pokalbis su Vilniaus universiteto rektoriumi prof. Rimvydu Petrausku, kurį moderavo Birštono muziejaus direktorius Simonas Matulevičius.
Diskusijos metu kalbėjomės apie nuoseklią XIV a. Lietuvos europėjimo programą: Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323 m. laiškus – pirmuosius itin argumentuotus raštiškus liudijimus apie tikrąją konflikto su Vokiečių ordinu situaciją, tarptautinius santykius, diplomatinius manevrus, apie tai, ar kunigaikščio Gedimino įamžinimas Lietuvos miestuose pakankamas, ar tinkamai paminėtas Aukštaitijos 700 metų jubiliejus, kiek Gedimino „matome“ jo laiškuose, ar Gediminas kalbėjo lietuviškai, buvo kunigaikštis ar karalius ir dar daugiau.
Kuo svarbi 1323 m. Taikos ir prekybos sutartis?
Nepaisant to, kad dvejais egzemplioriais sudarytoje sutartyje pirmąkart paminėtas Aukštaitijos regionas, joje aiškiai apibrėžti laisvo judėjimo ir prekybos, teisingumo – tiek smurtinių bylų, tiek turtinių nusikaltimų atžvilgiu – siekio, atviro krikščionybei krašto, taikos sąlygų ir jos nutraukimo pasekmių dėmenys. Įrodyta, jog su pagonimis įmanoma ne tik kariauti, tačiau ir įtvirtinti susitarimą sutartimi su įsipareigojimais. Gediminas neigė Livonijos ordino skleidžiamą ideologiją, jog šiame regione vyko kova prieš krikščionybę, svarbiausius klausimus sprendė pritariant Didžiojo kunigaikščio tarybai, į kurią ypatingais atvejais būdavo kviečiami ir kunigaikščiai, taip stiprindamas LDK valdymo sistemą bei parodydamas pažangų to meto Lietuvos sugebėjimą organizuoti savo valdymą.
Pasak Vilniaus universiteto rektoriaus prof. Rimvydo Petrausko „XIV a. žymėjo proveržį, intensyvios lietuvių diplomatijos atsiradimo metą. Vienas ankstyvųjų pavyzdžių ir Taikos sutarties pasekmių – Gedimino pasiuntinio Liesio deklaracija prieš Vokiečių ordiną, 1326 m. (patvirtinta imperinio notaro Arnoldo de Vyfhusen). Tai oficialus pranešimas, kuriame deklaruojama, jog ordinas nesilaiko tam tikrų Taikos sutarties nuostatų. Ši deklaracija laikoma modernios lietuviškos diplomatijos prototipu.“
Nuoširdžiai dėkojame Vilniaus universiteto rektoriui prof. Rimvydui Petrauskui, Birštono muziejaus direktoriui Simonui Matulevičiui bei visiems susirinkusiems!
Parodos organizatorius:
Anykščių menų centras
Parodos partneriai:
Latvijos valstybės istorijos archyvas
Lietuvos valstybės naujasis archyvas
Valdovų rūmų muziejus
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Pasaulio anykštėnų bendrija
Parodos kuratoriai:
Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direktorius dr. Ramojus Kraujelis
Anykščių menų centro direktorius Tomas Tuskenis
Parodos dizaineriai:
Vilma Bražiūnaitė
Saulius Valius
Rėmėjai:
Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija
Anykščių rajono savivaldybė
Informacinis rėmėjas:Regioninis naujienų portalas ir laikraštis „Anykšta“