Lapkričio ir gruodžio ketvirtadieniais 11.23 ir 11.30 bei 12.07 ir 12.14 dienomis vyks XIV-asis dokumentinių filmų festivalis „ADOX“.

ADOX – tradicijas ir savo žiūrovų ratą turintis dokumentinio kino festivalis-forumas, supažindinantis kino mėgėjus su naujais, aktualiais, įdomiais bei labiausiai pripažintais Lietuvos ir Europos dokumentiniais filmais. Jo metu organizuojamos diskusijos ir susitikimai su režisieriais bei kitais kino menininkais.

ADOX – SAVITA ERDVĖ KINEMATOGRAFINĖMS REFLEKSIJOMS

Festivalis ADOX – tai kone vienintelis Lietuvoje tradicijas ir tęstinumą turintis dokumentinio kino festivalis-forumas, vykstantis regione ir turintis išskirtine kokybe pasižyminčią programą. Festivalis išskirtinis tuo, kad nėra atvežamas iš didmiesčio, jis kyla iš paties miesto ir jo gyventojų iniciatyvos turėti savitą kinematografinės refleksijos, susitikimų bei diskusijų erdvę. Festivalio renginiai sukuria tam tikrą traukos tašką, kiekvienais metais formuojantį pastovių festivalio žiūrovų branduolį. Per trylika gyvavimo metų festivalis spėjo suburti nemažą gerbėjų ratą ne tik Anykščių rajone, bet ir visame rytų Aukštaitijos regione.

Įėjimas į visus ADOX festivalio filmus bei renginius yra LAISVAS. Jie vyks ANYKŠČIŲ KULTŪROS CENTRO KINO SALĖJE (A. Baranausko a. 2, Anykščiai).
Atsisiųskite ADOX programą į savo įrenginį, paspausdami čia

FESTIVALIO PROGRAMA

Lapkričio 23 d.
17:30 val. Festivalio atidarymas 
Filmo „Čia buvo Vilnius“ peržiūra. Trukmė: 23 min., 2022, Lietuva. Dalyvauja režisierius Eitvydas Doškus
Vilniaus mieste, garsėjančiame savo istoriniu paveldu ir unikaliu charakteriu, vyksta ženklūs pokyčiai. Kai kurių kamera užfiksuotų gyvenimo fragmentų jau nebėra, tačiau filmas ne tik liudija tai, kas išbluko užmarštyje, bet ir žvilgteli į tai, kas dar laukia.
Apdovanotas Sidabrine gerve 2023 Nacionaliniuose kino apdovanojimuose. Geriausias metų trumpametražinis filmas, “LuKaS” – geriausias metų kino kūrėjo darbas.
18:30 val. Filmo „Nelly ir Nadine“ peržiūra. Režisierius Magnus Gerten. Trukmė: 92 min., 2022, Švedija, Belgija, Norvegija. N-14
Filme pasakojama neįtikėtina dviejų moterų, susipažinusių per 1944 m. Kūčias Ravensbriuko koncentracijos stovykloje, meilės istorija. Karo išskirtos, Nelly ir Nadine, suranda viena kitą ir likusį gyvenimą praleidžia kartu. Jų gyvenimas kartu išlieka paslaptimi daugybę metų net ir artimiausiems šeimos nariams. Vis dėlto, vienos iš jų anūkė, nusprendžia praverti Nelly ir Nadine archyvus bei papasakoti apie įkvepiančią jų meilę. 
Dešimčių tarptautinių kino festivalių konkursų dalyvis ir laureatas. Pelnė Teddy apdovanojimą bei dar dvi šio festivalio nominacijas.
Lapkričio 30 d.
17:30 val. Filmas „Ayena“. Režisierius Siddhant Sarin. N-13 Trukmė: 71 min. 2021, Indija, Lietuva, Pietų Korėja. Dalyvauja kompozitorius Gintaras Sodeika
Vieną akimirką trukęs keršto išpuolis pakeitė dviejų indžių gyvenimus visiems laikams. Kilusios iš dviejų konservatyvių šeimų Šiaurės Indijoje, filmo herojės savo gyvenimo planą jau žinojo – jis buvo nuspręstas už jas. Išgyvenusios rūgšties atakas, atstumtos visuomenės, Ritu ir Faraha ieško būdų, kaip atkurti savo gyvenimus. „Ayena“ – tai intymios akimirkos tarp dviejų moterų, jų gyvenimų, kurie nuolat susikerta. Nors pasaulis į jas žvelgia tik kaip į tragedijos aukas, jos išties gyvena spalvingą, visavertį, iššūkių kupiną gyvenimą.
Tarptautiniame Puerto Riko festivalyje filmui skirtas garbės diplomas. Tarptautiniame festivalyje „Dokumentika be sienų“ (Docs Without Borders) „Ayena“ apdovanota prizu už meistriškumą.
19:00 val. Filmas „Kaip skaičiuoti metus“. Režisierius Jay Rosenblatt. Trukmė: 29 min., 2021, JAV
Tėvas kasmet filmuoja dukrą per jos gimtadienį, užduodamas tuos pačius klausimus. 29 minutėse sutalpintas merginos virsmas iš vaiko į jauną moterį su visais gražiais ir nemaloniais tarpiniais etapais, o taip pat ir sudėtinga tėvo ir dukters ryšio raida.
Oskarui nominuotas filmas.
Gruodžio 7 d.
17:30 val. Filmas „Domingo Domingo“. Režisierė Laura Garcia Andreu. N-7. Trukmė: 72 min., 2023, Ispanija, Lietuva
Domingas (isp. Sekmadienis) – apsukrus ūkininkas, negalintis gyventi be adrenalino. Dabar jį apsėdo nauja manija – apelsinai. Gyvena jis mažame, varganame kaime Ispanijos pakrantėje. Laikai čia keičiasi: stambios tarptautinės įmonės patentuoja geriausias apelsinų veisles ir verčia ūkininkus jas pirkti. Bet Domingas ne iš tų, kurie keliaklupsčiauja. Maža to, jis tiki galintis juos apžaisti. Jis turi „tobulą“ planą – slaptą medį, kuriame augina naują apelsinų veislę. Užaugus pirmiems jo slaptojo medžio vaisiams, sužinosime, ar jis gaus patentą. Tik taip Domingas laimės: apgudraus tarptautines įmones, praturtės ir mėgausis gyvenimu.
Elitiniame Salonikų dokumentinio kino festivalyje (TiDF – Thessaloniki Documentary Festival) pristatytas naujas, į konkursinę „Newcomers“ programą atrinktas ispanų ir lietuvių bendros gamybos filmas lietuviškai verčiamas kaip „Sekmadienis, Sekmadienis“.
19:15 val. Filmas „Dėdė Tudoras“. Režisierė Olga Lucovnicova. Trukmė: 20 min., 2021, Belgija, Vengrija, Moldova, Portugalija
Po 20-ies metų tylos režisierė sugrįžta į prosenelių namus, kur kadaise išgyveno traumą, visam gyvenimui įsirėžusią atmintyje. Ilgai lauktas giminės susitikimas vis kiša koją jos pastangoms susitaikyti su praeitimi.
Filmas pelnė Auksinio lokio apdovanojimą 71-ajame Berlyno kino festivalyje, pripažintas geriausiu 2021 metų trumpametražiu filmu Europos kino apdovanojimuose, pelnė dar 13 apdovanojimų ir 10 nominacijų tarptautiniuose kino festivaliuose.
Gruodžio 14 d.
17:30 val. Uždarymas
17:45 val. Filmas „Amor“. Režisierė Virginia Eleuteri Serpieri. Dalyvauja prodiuserė Rasa Miškinytė. Trukmė: 101 min., 2023, Italija, Lietuva
„Kai žiūriu į Romą, matau savo motiną. Taip yra nuo pat jos mirties.“ Vasaros vakaras prieš daugelį metų: miestas – tuščias, vyksta pasaulio futbolo čempionato finalas. Moteris vardu Teresė pasiekia Tibrą ir šoka į upę. Bedugnė ją praryja, o Virdžinija, jos duktė, tamsią naktį keliauja per Romą norėdama ją surasti ir išgelbėti. Mergina turi pereiti vandens gelmes, istoriją, mitus, gyvybės šviesą ir nesibaigiančias Romos nelaimes. Tik tada ji vėl pamatys savo motiną, išnyrančią iš Tibro juodumos ir skriejančią link Amor, „rūpesčio planetos“. Apsuptos vandens ir visa apimančios jos gatvės, aikštės ir fontanai primena Romos gatves, tačiau jos gatvėmis laisvai vaikštinėja gyvūnai, joje vyrauja meilė.
Filmo premjera įvyko Venecijos kino festivalyje, kuris dalyvavo ką tik pasibaigusiame IDFA kino festivalyje.
20:00 val. Filmas „XIX amžiaus fotografo palikimas“. Režisierius Mindaugas Meškauskas. Dalyvauja prodiuserė Rasa Miškinytė. Trukmė: 70 min., 2021, Lietuva, N-7
Pasakojimas apie Juzefą Čechavičių – svarbiausią XIX a. Vilniaus fotografą, bei istorinius fotografinius procesus. Epochos metraštininkas – genijus ar prisitaikėlis, menininkas ar verslininkas, o gal tiesiog modernus, tų laikų pulsą jautęs fotografas? Gausiu fotografijų archyvu, interviu, rekonstruotais kompiuterinės grafikos vaizdais ir vaidybiniais intarpais paremtas pasakojimas sugrįžta prie fotografijos šaknų, supažindina su XIX a. fotostudija, fotografijos procesais, apibrėžia Lietuvos fotografijos istoriją pasauliniame kontekste.

Organizatoriai: Studio Nominum, Kino kontora, Anykščių menų centras

Rėmėjai: Lietuvos kino centras, Anykščių rajono savivaldybė, AVAKA, Spa Vilnius

Informaciniai partneriai: regioninių naujienų portalas ir laikraštis „Anykšta“

Partneriai: Anykščių kultūros centras, Epson