2020 m. liepos 25 d., šeštadienį, 19 val. kviečiame į Angelų muziejaus 10 – mečio renginį menininkams, muziejaus rėmėjams ir gerbėjams. Programoje „Vasaros dialogai“ dalyvauja aktorė Dalia Michelevičiūtė ir kompozitorius Julius Aglinskas. Renginys vyks Angelų muziejuje (Vilniaus g. 11, Anykščiai) arba Angelų muziejaus kiemelyje (priklausomai nuo oro sąlygų).

Per dešimt veiklos metų Angelų muziejus tapo vienu populiariausių lankytinų objektų Anykščiuose, pritraukiančių turistus iš Lietuvos ir užsienio.

Kad Anykščiuose įsikūrė angelai –  neatsitiktinumas. Mūsų miestą angelai ištiko netikėtai, kaip gera lemtis po buvusio ilgamečio Anykščių klebono mons. Alberto Talačkos dvasios ženklu. Tikriausiai neatsitiktinai monsinjoro dovanotų meno kūrinių kolekcija  Sakraliniame meno centre ir prasideda nežinomo dailininko 18 a. pabaigoje nutapytu Šv. Mykolo archangelo veidu.

Tikėtina, jog šie dvasingi meno kūrinio įtaigos šaukiniai ir prisikvietė visuomenės veikėjos Beatričės Kleizaitės-Vasaris dovaną – turtingą angelų kolekciją.

Unikalios kolekcijos pagrindu savivaldybės lėšomis suremontuotose patalpose Anykščiuose atidarytas pirmasis tokio tipo Angelų muziejus Lietuvoje. Angelų muziejus, Anykščiuose duris atvėręs 2010 metų vasarą, pripažintas vienu sėkmingiausių krašto turizmo projektų. Kultūros mecenatė Beatričė Kleizaitė – Vasaris padovanojo 109 angelus.

Angelų atvaizdais ponia Beatričė susidomėjo pirmaisiais metais po sugrįžimo į Lietuvą (1989 m.). Tuomet su J. Ivanauskaite davė interviu „Šiaurės Atėnams“ ir pirmą kartą prabilo apie angelus. Po to Jurga padovanojo Jono Daniliausko tapytą „Angelą, suklupusį prieš moterį“. Paveikslo dažai dar buvo neišdžiūvę, bet Jurga įtikino savo mokytoją, kad šis kūrinys Beatričei būtinai reikalingas. Antrasis angelas atėjo iš Ignalinos. Jaunas, puikus medžio drožėjas Gintaras Černius, perskaitęs minėtą interviu „Šiaurės Atėnuose“, išdrožė nuostabiai gražų angelą. Trečiasis angelas – senoji liaudies skulptūrėlė, atkeliavo iš kun. Č. Degučio, kuris tuo metu buvo Kulių klebonas. Paskui angelai pradėjo skristi iš draugų ir pažįstamų. Ypač daug padėjo architektas hab. dr. A. Miškinis iš Kauno. Jis antikvariatuose surasdavo senųjų liaudies skulptūrų ir  jas perleisdavo kolekcininkei. Iš pradžių ponia Beatričė galvojo rinkti tik lietuvių liaudies meną, bet greitai savo nuomonę pakeitė. Ypač kai dailininkas L. Gutauskas padovanojo mėlynąjį angelą, kurį jis pavadino „Kalėdų rytas“. Po to angelai ėmė skriste skristi – juos dovanojo draugai, pažįstami menininkai.  Taip ir kaupėsi kolekcija. Sužinojusi džiugią žinią, jog Anykčiuose bus Angelų muziejus, pradėjo kalbinti dailininkus ir tautodailininkus, kad bent po vieną kūrinį padovanotų muziejui. Šiandien  muziejuje galime pasigėrėti dailininkų Rimo Bičiūno, Leonardo Gutausko, Simo ir Tado  Gutauskų, Vytauto Igno, Aloyzo Stasiulevičiaus, Marijaus Piekuro, Filomenos Linčiūtės, Nijolės Smilgienės, Ramunės Vėliuvienės, Jūračio Zalenso, Astos Vasiliauskaitės kūriniais, lietuvių taudodailininkų Rimantės Butkuvės,  Adolfo Teresiaus, Liudviko Ivaškevičiaus, Vytauto Liatuko. Arvydo Petrulio ir kt. darbais. Yra čia ir Jurgos Ivanauskaitės angelų. Jais išpieštas vyno butelis.

Ponia Beatričė nemažai keliavo ir iš kelionių negrįždavo be angelo. Čia galima rasti angelų iš Indijos, Gvatemalos, Airijos, Italijos, Norvegijos, JAV ir jie visi be galo skirtingi.

Labai šilta, šviesi, net balta ir virpančiai skaidri aura sklando virš dailininko ar dievdirbio ranka ir širdim sukurto angelo veido, kuria sakralią muziejaus rimtį, ypatingą jo dvasią.

Gera matyti, kaip palengva nuskaidrėja ir vidinės šviesos prisipildo žmogaus, atėjusio ir žiūrinčio į angelo akis, veidas. Matyt, kad ne tik smalsumo vedini, ateina žmonės susitikti su angelais. Galinga ir slėpininga ta angelo trauka, dvasinis ir meninis jo  suvokimas savaip kiekvieną žmogų šaukia, savaip ramina, savaip guodžia ir šildo. Patyrę susitikimo su angelais džiaugsmą lankytojai sugrįžta, ateina dar ir dar kartą. Paprasčiausiai čia pabūti, pamąstyti, pasigrožėti, o gal save išsakyti ir pasikalbėti… Kas žino?

Ypač mielai čia lankosi vaikai.  Jiems pasiūlome ir patiems pasigaminti angelą. Džiugina tai, kad dažnai lankytojai su didele meile muziejui dovanoja ir savo širdies angelą, paties sukurtą, ar iš menininko rankų įsigytą.

Nuo pat Angelų muziejaus atidarymo ieškoma įvairių būdų pildyti kolekciją. Vis daugiau meno kūrėjų padovanoja savo kūrinių, organizuojame plenerus, kurių metu sukurti darbai lieka muziejui. Muziejuje turime Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų, žymių anykštėnų skulptorių Vlado Vildžiūno, Leono Striogos kūrinių.

Kreipėmės į Lietuvoje veikiančias užsienio ambasadas, prašydami padovanoti po savo šalies angelą. Pirmieji atsiliepė ir apsilankė  Italijos ambasadorius Stefano Taliani De Marchio su menininke Vittoria Lepore ir muziejui padovanojo „Mėlynąjį angelą“. Estijos menininkė Katharina Aus sukūrė paslaptingą Angelą, kuriam galima pasakyti savo norą. Kunigas Justas Jasėnas nuo pat Angelų muziejaus atidarymo yra aktyvus talkininkas ir rėmėjas, renkantis ir dovanojantis muziejui eksponatus, jis jau padovanojo trisdešimt profesionalių menininkų sukurtų angelų.

Nuo 2017 metų veikia edukacinis maršrutas „Surask… Angelų kelias Anykščiuose“. Miesto svečiai lanko Anykščius keliaudami „Angelų keliu“.  Profesionalūs menininkai Osvaldas Neniškis, Marijus Petrauskas, Justina Kamarauskaitė, Indrė Milašiūtė ir kt. sukūrė  skirtingoms miesto ir rajono  erdvėms tinkamiausius kūrinius – angelus: skulptūras, paveikslus, instaliacijas. Rengiame tarptautines kilnojamas parodas – angelai keliauja ne tik po Lietuvą, bet svečiavosi Latvijoje, Estijoje, o šiuo metu rengiama paroda Ukrainoje –Radomyslio pilyje įsikūrusiame Ukrainos liaudies ikonų ir antikvarinių daiktų muziejuje. Tikimės, kad ši paroda suteiks džiugių akimirkų Ukrainos žmonės, padės pajusti vienijančią angelų  prasmę – globoti ir teikti viltį ramiai gyventi visiems pasaulio žmonėms.

Anykščiai iš tikrųjų tampa Angelų miestu. Rajono vadovai vykdami į kitas šalis dovanų veža angelus iš Anykščių.  Anykščiams miesto partneriai taip pat dovanoja angelus.

Tikimės, kad ir ateityje šviesus, spinduliuojantis, dvasingas, muzikuojantis, gerąją žinią skelbiantis, globojantis, raminantis ir guodžiantis, šiltas ir sėkmės linkintis angelų choras visuomet kvies žmones dvasinei bendrystei, padės dažniau susitikti Angelų muziejuje, patirti angelo šviesą, dvasinę bei meninę įtaigą ir globą.

 

 

Anykščių menų centro informacija