Anykščių menų centras | Paroda koplyčioje – Rudolfui Baranikui 100 

Paroda koplyčioje – Rudolfui Baranikui 100

18 Rgp Paroda koplyčioje – Rudolfui Baranikui 100
Print Friendly, PDF & Email

Kviečiame į pasaulinio garso dailininko – Rudolfo Baraniko parodą – RUDOLFUI BARANIKUI 100.

Paroda vyksta Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre rugpjūčio – saplio mėnesiais.

APIE AUTORIŲ:

Dailininkas

Rudolfas Baranikas

 Gimė – 1920 rugpjūčio 10 d. Kremenčuke, Poltavos srityje, Ukrainoje.

Rudolfo Baraniko seneliai palaidoti Anykščių žydų kapinėse. Tėvai ir sesuo žuvo 1941 m. vasarą Anykščiuose – buvo sušaudyti vokiečių okupacijos pradžioje kartu su kitais Anykščių žydais. Pasak dailininko, Ukraina buvo tik įrašyta techniškai dokumente, o tėvai ir protėviai, visos šaknys buvo Anykščiuose. Jis save laikė anykštėnu ir tuo labai didžiavosi.

Tėvams persikėlus iš Ukrainos į Lietuvą, nuo kūdikystės Ruvenas Baranikas augo ir mokėsi Anykščiuose, baigė žydų pradžios mokyklą, 1935 m. – Anykščių progimnaziją. Mokykliniais metais pamėgo dailę ir literatūrą.

1936–1938 m. jis toliau mokėsi Kaune.

1938 m. R. Baranikas išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas studijuoti humanitarinių mokslų. Gyvendamas ir mokydamasis Čikagoje, jis pradėjo rašyti kairiųjų pažiūrų lietuvių emigrantų spaudoje – „Laisvėje“, „Vilnyje“, paskelbė eilėraščių, recenzijų, literatūrinių straipsnių, pasirašydamas Anykštėno, J. Šilėno, Miškūno slapyvardžiais. Vėliau jis buvo pakviestas dirbti JAV lietuvių laikraščio „Vilnis“ redaktoriumi.

1942–1945 m. jis buvo mobilizuotas ir tarnavo JAV kariuomenėje, dalyvavo Antrajame pasauliniame kare.

1946–1947 m. Rudolfas Baranikas studijavo Čikagos Meno institute, 1947–1949 m. lavinosi Niujorko Meno studentų lygoje, kartu dirbdamas konsultantu. 1949–1950 m. jis toliau studijavo Paryžiuje, Academie Julian ir Fernand Leger studijoje, pas profesorių Fernaną Ležė (Fernand Leger).

Pirmoji personalinė R. Baraniko tapybos paroda buvo surengta 1951 m. Paryžiuje ir spaudoje gerai įvertinta.

1951 m. jis grįžo į Niujorką ir buvo profesionalus dailininkas.

1960–1990 m. R. Baranikas vadovavo Niujorko meno pasaulio politiniam judėjimui, dėstė Prato institute ir Meno studentų lygoje (Pratt Institute and the Art Students League) Niujorke, buvo profesorius. JAV Nacionalinio meno ir literatūros instituto bei Nacionalinės meno ir literatūros akademijos premijų laureatas.

 Baranikas laikomas protesto menininku ir formalistu, tęsiančiu abstrakčiosios tapybos tradicijas, o jo tapyba apibūdinama kaip politinis abstrakcionizmas.

Visa jo kūryba persmelkta sūnaus netekties ir yra neišvengiamybės, vadinamos mirtimi, meninis apmąstymas. Paveiksluose dominuoja dvi pagrindinės spalvos, juoda ir balta, lyg išorinio ir vidinio pasaulių regėjimas juodumos „šviesoje“.

 

Rudolfas Baranikas dalyvavo sąjūdyje prieš karą Vietname, sukurdamas bene ryškiausią savo kūrybos ciklą „Napalmo elegija“. R. Baraniko kūriniai yra Moderniojo meno muziejaus, Whitney Amerikos meno muziejaus, Naujojo Šiuolaikinio meno muziejaus, Hirshorn muziejaus Vašingtone, Stokholmo Moderniojo meno muziejaus, Bruklino muziejaus ir daugelio kitų muziejų bei universitetų kolekcijose. Jo darbai įtraukti į įvairiausias pasaulines kolekcijas, tarp jų – MoMA Niujorke. Dailininko darbai priskiriami vieniems svarbiausių šeštojo ir sepintojo dešimtmečio Niujorko mokyklos dailės darbų.

Su savo darbais R. Baranikas ne kartą lankėsi Lietuvoje, kartu su žmona dailininke M. Stevens dalyvavo dailininkų diskusijose. Paskutinį kartą į Lietuvą jis atvyko būtent tais pačiais 1996 m., Vilniaus šiuolaikinio meno centre surengė parodą, skirtą tėvui, motinai ir mažametei sesutei, žuvusiems gimtųjų Anykščių šiluose.

 

Mirė 1998 m. kovo 6 d. Santa Fe (Naujosios Meksikos valstija, JAV). Vykdant jo valią, kremuotų jo palaikų pelenai buvo išberti virš jam brangių upių: Šventosios, Senos ir kt.

 

Anykščių miesto bendruomenių iniciatyva R. Baraniko atminimui Anykščių senamiestyje pastatytas vardinis suoliukas su įrašu „Gyvenimo paveikslui pakanka ir poros spalvų“. / Rudolfas Baranikas (19201998). / Anykščių vaikas. Lietuvos patriotas. Pasaulio taikos dailininkas“ lietuvių ir anglų kalbomis (2012 m.).

Baraniko 100-mečio proga rašytojas Rimantas P. Vanagasparašė ir išleido meninės dokumentikos knygą apie jį „Žiemos nakties dangaus elegijos“ (2020 m.).

Parodą organizuoja Anykščių menų centras

Iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veiks spalį.