Anykščių menų centras | Iš ARTi: skulptūros paroda „Žemės druska“. Algirdas Kuzma 

Iš ARTi: skulptūros paroda „Žemės druska“. Algirdas Kuzma

12 Geg Iš ARTi: skulptūros paroda „Žemės druska“. Algirdas Kuzma
Print Friendly, PDF & Email

Skulptorius A. Kuzma daugiausia laiko praleidžia dirbdamas su granitu: „Jau galiu padaryti kažką, kaip akmens meistras. Bet dabar kai atsirado kompiuteriai, trimatės frezos, galėjimas tapo neribotas. Ta laisvė yra beribė.“ Menininkas kuria skulptūras ir iš metalo, lieja iš bronzos. Darbas kurį gali laikyti tobulu stovi Vilniuje Taurakalnyje. Tai 4,5 metro aukščio skulptūra „Obelis“ iš rūdinto plieno su aukso obuoliais. „Rimtesnis darbas sukuriamas kas du tris metus“ – sako skulptorius.

A. Kuzma aktyviai dalyvauja grupinėse parodose, simpoziumuose Lietuvoje ir užsienyje, taip pat viešuosiuose paminklų konkursuose. Šiais metais laimėjo konkursą paminklo Adolfui Ramanauskui-Vanagui Antakalnio kapinėse. Visa asmeninė kūrybos laisvė buvo labai apribota konkurso sąlygų ir pilietinės pareigos. Pagrindinis įkvėpimo šaltinis – skulptoriaus S. Kuzmos sukurtas A. Ramanausko-Vanago biustas.

Skulptorius gana rimtai žiūri į antkapinių paminklų žanrą. „Kapinės yra vieša erdvė – labai rami, kur galima susikaupti, apžiūrėti objektus“. Antakalnio kapinėse Menininkų kalnelyje antkapių A. Kuzma yra padaręs ne vieną. Skulptoriaus kurti darbai stovi ant Vytauto Kernagio kapo, rašytojo Ričardo Gavelio, kompozitoriaus Vytauto Klovos, menininko Tomo Dobrovolskio kapų.

Kuzmos darbas ir kūryba yra glaudžiai susijęs su tėvo – garsaus skulptoriaus, Nacionalinės premijos laureato – Stanislovo Kuzmos darbais. Susilpnėjus tėvo sveikatai, paskutinius dešimt metų fizinius darbus daugiausia ir atlikdavo sūnus Algirdas. Jis padėjo modelius perkelti į akmenį, todėl tobulai perprato granito paslaptis. Algirdas jaučia tėvo plastiką, formas, tad viskas tarsi natūraliai tęsiasi.

Parodoje „Žemės druska“ pristatoma A. Kuzmos skulptūra „ČIOBIŠKIO ĄŽUOLAS“, paminklo Čiobiškyje maketas (2019).

„ČIOBIŠKIO ĄŽUOLAS“ / paminklo Čiobiškyje maketas / 2019 Čiobiškyje planuojama pastatyti monumentą, skirtą Lietuvos laisvės armijos Didžiosios kovos apygardos Ukmergės „A“ rinktinės partizanams, ryšininkams ir jų rėmėjams iš Čiobiškio, Lapelių, Pigonių ir kitų, buvusio Musninkų valsčiaus vietų atminti. Projekto iniciatoriai – Čiobiškio, Lapelių ir Musninkų bendruomenės. Paminklo formos – aštrios. Skulptorius tai paaiškino savo kūrybos braižu: „Negaliu nuo savęs pabėgti – mano kūryba nėra minkštų formų.“ A. Kuzma